Speak & Do tým

Bára KvasničkováBára Kvasničková
Majitelka/zakladatelka a lektorka

Lásku k cizím jazykům a zejména k angličtině má Bára od dětství, stejně jako svou první zkušenost s rolí učitelky. Když jí bylo deset a začala se ve škole učit anglicky, 4x týdně po škole spěchala domů, aby to, co se ve škole naučila, předala své tetě, jejíž dcera pár let předtím emigrovala do USA. Během studií anglistiky a amerikanistiky na FF UK se krom studia soustředila na firemní jazykové kurzy jak pro jednotlivce, tak pro skupiny. Na práci s nejmenšími dětmi se zaměřila ve svém unikátním projektu Speak & Do, který vychází ze zážitkové pedagogiky a doplňují jej prvky Montessori a Hejného matematiky. Bára je nekonečnou studnicí nápadů, co s dětmi dělat, ať už jde o sportovní vyžití, výlety, výtvarné aktivity či „obyčejné“ hraní. Studovala jak na střední, tak vysoké škole v USA, v rámci projektu Erasmus absolvovala rok na univerzitě ve španělském městě Santiago de Compostela a po studiích žila a pracovala v Irsku. Dlouhodobě se zajímá o - a stále se učí - respektující partnerský přístup (nejen) k dětem, který praktikuje zejména s dcerou a synem (čtyři a šest let). Má vzácný dar propojovat lidi. Cokoliv dělá, dělá na 100 procent. Speak & Do je její srdeční záležitostí.

 

Lucie UrbančíkováLucie Urbančíková
Spoluzakladatelka a metodička

Lucie vystudovala zážitkovou pedagogiku v USA, v roce 2004 založila jazykový projekt Lingua Ludus a svůj záběr v roce 2013 rozšířila o MAMAfaktura.cz, která zapracovává Montessori principy a prvky Hejného matematiky do každodenních situací i jazykové výuky. Má obrovské štěstí, že ji její koníček i živí a že díky němu může neustále rozvíjet své děti a děti kolem sebe. Neustále vymýšlí nové hry a aktivity, které nejprve zkouší na svých dětech ve věku tři a šest let a následně je sdílí s ostatními dětmi, rodiči i učiteli. Zbožňuje pobyt v přírodě (nejraději na chatě bez elektřiny a tekoucí vody u rybníka v České Kanadě), každý den se inspiruje myšlenkami a prací pedagožky Marie Montessori a profesora Milana Hejného. Kupředu ji pohání rozzářené oči dětí v hodinách a rodiče, kteří se nepřestávají divit, jak jednoduché a zároveň funkční mohou některé přístupy být.

 

Jerry ParedesJerry Paredes
Lektor AJ

Jerry je vášnivý cestovatel a miluje poznávání cizích kultur. Po příjezdu do Evropy ho překvapilo její relativně malé území a fascinuje ho, jak jednoduše lze cestovat v rámci Shengenského prostoru. Lidé na něm nejvíce oceňují schopnost neklást hranice lidských ambicí a cílů. Rozhodnutí odstěhovat se z New Yorku do Prahy považovalo jeho okolí za velice smělý krok, čímž se ovšem nenechal odradit, a jeho uskutečněním získal jistotu a sebedůvěru potřebnou k podnikání dalších dobrodružství. Dětská mysl se neustále proměňuje a potřebuje být vystavena mnoha rozličným podnětům. Jako učitel cítí obrovské potěšení a vděk, kdykoli si děti něco nového osvojí. Interakce s dětmi při hře je jiná než běžné učení, jejich vzrušení je nakažlivé a jejich nadšení je tou největší odměnou.

 

Mara BackerMara Backer
Lektorka AJ

Jako rodilá New Yorčanka jsem měla štěstí být celý život obklopena lidmi z různých koutů světa. Právě tento kontakt s rozličnými kulturami podnítil můj zájem o cestování po světě. Na vysoké škole jsem studovala marketing a komunikaci. Přestože jsem pracovala na několika úžasných místech, cítila jsem potřebu zvednout kotvy a přestěhovat se za oceán. Má vášeň poznávat nové lidi a touha vystupovat z pohodlných zaběhlých kolejí mě zavedly sem do Prahy, kde jsem získala mezinárodní kvalifikaci pro učitele (TEFL). Jsem z velké rodiny, takže jsem viděla vyrůstat hodně dětí. Přerod miminka na mladého člověka je opravdu fascinující. Ráda lidi rozesmávám a obracím každou situaci k lepšímu. Nic mi nedělá větší radost než pomáhat vašim dětem úspěšně proplout do dalších fází jejich života.

 

 

Haunani Marie ThomasHaunani Marie Thomas
Lektorka AJ

Před pár lety mě tornádo vyhodilo z Missouri do Prahy, kde se mi tak zalíbilo, že jsem se sem musela vrátit. Nasadila jsem si kovbojské boty a odjela ze Států, abych se naučila vařit guláš a mluvit česky. Baví mě sdílet můj rodný jazyk a pomáhat lidem naučit se lépe anglicky. Učila jsem všechny věkové skupiny – od dětí na pískovišti po dospělé prezentující na konferencích. Ráda odpovídám na všelijaké otázky a učím se nové věci. Miluju hudbu, umění, historii, zvířátka, vědu a politiku, krásné i bláznivé věci. Budu si povídat o čemkoliv, protože na světě je tolik zajímavých věcí! Už se těším, až si popovídám i s vámi!

 

 

 

Beth ShaughnessyBeth Shaughnessy
Lektorka AJ ~ externí spolupráce (aktuálně mimo ČR)

Když jsem dokončila studium anglické literatury a jazyka, péče o děti a psychologie, rozhodla jsem se, že si vyzkouším výuku anglického jazyka mimo své rodiště. Přestěhovala jsem se proto se svým partnerem do Prahy. Doma v Anglii jsem nechala svého koně a opustila milovanou práci organizátorky princeznovských oslav pro děti ve věku od jednoho roku do deseti let. Svůj každodenní život v Anglii jsem měla moc ráda, ale nepřekonatelná touha vycestovat a učit mi nedala spát. Vyrůstala jsem ve velké, milující rodině se sedmi dalšími sourozenci, díky níž jsem mohla rozvíjet svůj přirozený talent péče o děti všech věkových skupin. Jsem ráda, že své nadšení pro práci s dětmi mohu ideálně využít po boku Báry v projektu Speak & Do, kde děti učíme základy angličtiny hravou a láskyplnou formou.

 

 

 

Rob RichRob Rich
Lektor AJ

Jmenuji se Rob Rich a do Prahy jsem se nedávno přestěhoval z Kalifornie. Strašně rád pracuji s dospělými i s dětmi. Učit ostatní anglicky je pro mě velmi inspirující a zároveň mě to naplňuje skromností a pokorou. Na společné práci se studenty mě nejvíce naplňuje, pomoci jim dosáhnout společně vytyčeného cíle. Jazyky nejen vyučuji, ale také se je ve svém volném čase učím, například švédsky, norsky, německy a samozřejmě česky! Rád trávím čas s přáteli a rodinou, praktikuji jógu a zajímám se o všelijaké druhy umění. Ahoj a mějte se!

 

 

 

Radka ZimovaRadka Zimova
Lektorka AJ

Jmenuji se Radka. Narodila jsem se v Praze, kde nyní žiji s manželem a dvěma dětmi. Několik let jsem žila v Anglii a také ve Skotsku. Ráda pomáhám lidem učit se a zažít nové věci. Angličtinu a čestinu jako cizí jazyk učím něco přes deset let. Individuální lekce strukturuji na základě potřeb a přání klienta. Miluji umění a literaturu, takže učím kreativně, jak děti, tak dospělé. Moje moto je: Nejen děti si chtějí hrát. :)

 

 

 

Ephraim GoldinEphraim Goldin
Lektor AJ

Ahoj všem. To nejdůležitější, co jsem se při práci s dětmi naučil, je, že člověk není nikdy příliš starý, aby se učil nové věci, ani nikdy příliš mladý, aby byl někomu učitelem. Můžete s tím souhlasit nebo ne, ale pro mě je to neustálou připomínkou, že péče o děti a jejich vzdělávání je vždy vzájemný a oboustranný proces. Aby byly děti ochotné se od vás učit, musí nejdříve uvěřit, že jsou s vámi v bezpečí. Jsem přesvědčen, že jedině pokud dětem ukážeme respektující přístup a bereme na ně ve všem ohledy, můžeme si získat jejich respekt. Tento přístup vytváří zdravé prostředí, ve kterém je možné vyživovat a udržovat pouta přátelství; prostředí, ve kterém se děti nejenom učí od vás, ale kde i ony učí vás! Během mé osmileté práce s dětmi jsem učil děti výslovnost, počítat, číst, sčítat a odčítat, barvy, tvary, velikosti a písničky. Ukazoval jsem jim, jak správně držet kartáčky, tužky, lžíce a dokonce malá zvířátka. Musel jsem jim vysvětlovat, proč je dobré po sobě spláchnout, a proč není dobrý nápad napěchovat před spláchnutím záchodovou mísu toaletním papírem. Říkali jsme si, že je v pořádku být občas smutný nebo dokonce plakat, protože to znamená, že se můžeme těšit na to, jak se zase budeme usmívat a smát. Připomněli jsme si, že bebíčka se zahojí a bolest netrvá věčně. Že kamarádi se vždy umí omluvit a dokáží jeden druhému odpustit. A šlo by pokračovat snad do nekonečna, a přece, nikdy bych nic z toho nemohl učit druhé, kdyby mě děti nenaučily jednu zásadní věc: trpělivost. Právě od dětí jsem se naučil být trpělivý a mít pochopení a nejen vidět, co potřebují, ale předjímat jejich potřeby. Děti mě naučily se dívat na svět jejich očima; vidět svět, kde je možné cokoliv, a kde fantazie je nejen nástrojem kreativity, ale též porozumění. Děti mi připomínají, že mi také bylo 3, 4, 5 let. Vím, jak je pro ně těžké se vyznat ve světě, který oni nevytvořily, a který nebyl stvořen pro ně. Ještě nedošly tam kde jsem já teď a v tom pro mě vězí ta nevyhnutelná pravda: Nemohou vědět, co vím já. Jak bych to od nich mohl vůbec očekávat? Toto uvědomění mi umožnilo děti opravdu poznat, porozumět jim a přijmout je takové jaké jsou. Děti jsou také lidé. Mohou nás mnoho naučit o nás samých, jen si musíme dopřát jim naslouchat.

 

Petra BrandalíkováPetra Brandalikova
Lektorka AJ

Ahoj, já jsem Petra. Už třetím rokem učím angličtinu děti od 3 do 10 let. Ve Speak & Do jsem byla nejprve součástí týmu letních táborů a také učím dospělé. Vystudovala jsem jazyky na Pedf UK a zároveň kreativní pedagogiku na DAMU. Baví mě hrát si a objevovat. A to mi práce s dětmi umožňuje nejlépe.

 

 

 

Benjamin SelingerBenjamin Selinger
Lektor AJ

Věřím v dítě. I v takové, kterému zub času nadělil nejeden šedivý vlas, protože i nejvrásčitější bručoun byl a je dítětem, které potřebuje oporu a pochopení. Myslím, že pochopení dítě získá vcítěním se – které jakožto uvědomělé dítě, doufám, že mám – a oporu trpělivostí, které jsem se učil celý život nejen nasloucháním, ale i mentorováním. Ať už studentů nebo svých přátel. V minulosti jsem mimo jiné tlumočil dětem z azylového domu, překládal právní texty nebo vedl letní tábor v Pensylvánii. Dlouhé i krátké chvíle rád trávím v hudebním opojení či tvorbě a ve zbývajícím čase se nechám fascinovat jak světem okolním, tak vnitřním. Jazyková škola by měla poskytovat ideální prostor pro rozvoj. Měla by bez rozdílu otevírat dveře těm, kteří zaklepou. A já vím, že Speak & Do takovou školou je. Speak & Do děti jakékoliv povahy nejen vzdělává, ale zároveň jim umožňuje vyjádřit se naplno a svědomitě.

 

 

 

Keyanna ChambersKeyanna Chambers
Lektor AJ

Ahoj! Jmenuji se Keyanna Chambers a pocházím z amerického Seattlu. Když jsem se doslechla o možnosti spolupracovat se Speak & Do, věděla jsem, že se musím na pozici lektorky přihlásit! Líbí se mi, že jazykový program Speak & Do staví na principech interaktivní výuky, během níž se děti učí cizí jazyk mimo jiné prostřednictvím zpěvu, vyprávění příběhů, rozličných her a dalších aktivit. Práce s dětmi mě velmi baví. Mám za sebou řadu pracovních zkušeností jako chůva dětí různého věku. Mezi mé koníčky patří tanec, pobyt v přírodě a cestování. Když jsem se dozvěděla o možnosti vyučovat angličtinu v zahraničí, věděla jsem, že to bude skvělá příležitost, jak zkombinovat aktivity, které mám ráda. Těším se na svou novou cestu a na vyučování angličtiny se Speak & Do!

 

 

 

Liam WelshLiam Welsh
Lektor AJ

Ahoj, jmenuji se Liam. Je mi 23 let a pocházím ze Skotska. Práce ve Speak & Do mě baví, protože si cením přirozených vazeb, které se mezi dětmi a jejich rodinami utvářejí. Věřím, že se dítě snáze učí s úsměvem na tváři, než když mu něco diktujeme v prostředí pochmurných učeben. Výukový program Speak & Do oceňuje moji kreativitu a umožňuje mi v dětech probouzet tvořivé impulsy. A děti jsou mimochodem podle mého názoru vždy připravené nechat se nadchnout. Speak & Do tvoří úzká komunita lektorů, která klade důraz na zážitky žáků, podporuje jejich růst a snaží se naplnit jim čas rovnoměrně úžasem a učením.

 

 

 

Anna FieldsAnna Fields
Lektorka AJ

Jmenuji se Anna, je mi 22 let a jsem moc ráda, že jsem se stala novou členkou týmu Speak & Do. Nedávno jsem v Americe dokončila vysokou školu a přestěhovala se do České republiky, abych učila angličtinu. V Praze jsem od února a navštěvuji metodické kurzy pro učitele angličtiny (TEFL), včetně kurzů zaměřených na výuku dětí. Miluji práci s dětmi, protože je s nimi legrace a protože jsou nesmírně kreativní. V Americe jsem učila žáky základních škol, pracovala jsem také jako instruktor na dětských táborech. Když zrovna nejsem s dětmi, můžete mě potkat, jak prozkoumávám vaše nádherné město nebo si čtu knížku a popíjím šálek kávy v příjemné kavárně. Uvítám jakákoliv doporučení, kam se mám ve městě i mimo něj vydat. Už se nemůžu dočkat, až lépe poznám Prahu, Čechy a stanu se součástí světa Speak & Do. Jsem vděčná, že mohu začít svou cestu s tak úžasným týmem a skvělými dětmi!

 

 

 

Kylie McCardelKylie McCardel
Lektorka AJ

Jmenuji se Kylie. Ve svém volném čase ráda tančím a věnuji se lezení. Momentálně studuji na univerzitě a bydlím v Praze se svým pejskem Rémym. Jsem nadšená, že mohu pracovat s vámi a vašimi dětmi! Výuce cizích jazyků se věnuji již déle než rok a tato možnost učit svůj rodný jazyk v Praze je pro mě jedinečnou zkušeností.

 

 

 

Ulysses LaraUlysses Lara
Lektor AJ

Ahoj, jmenuju se Ulysses Lara a pocházím z malého městečka Ojai v Kalifornii. Ojai je obklopeno horami, tíhnu proto k venkovním aktivitám – rád chodím po horách, kempuju, griluju, pozoruju mraky, dívám se na hvězdy a jezdím na kajaku. Ale pozor, to není vše! Rád také hraju fotbal, americký fotbal, basket a pozemní hokej. Děti učím moc rád, protože mi neustále připomínají, jaké by to bylo být zase malý. Vždy mi vykouzlí obrovský úsměv na tváři, když si uvědomím, že dětem mohu pomoci rozvinout celý jejich potenciál a udělat to navíc co možná nejzábavnější formou. Je úžasné, že při tom můžu zúročit všechny své znalosti a zkušenosti. Původně jsem do Prahy přijel, abych ji prozkoumal, a procestoval Evropu (což také dělám). Nicméně, teď když mám možnost pracovat s dětmi, mě těší dávat jim co nejlepší vzdělání. Speak & Do je pro mě ideální volba, protože Vás uvítá s otevřenou náručí a poskytuje velmi příjemnou atmosféru. Výukové postupy Speak & Do mi dávají možnost vystavit děti i dospělé „mojí“ angličtině. Za tuto příležitost jsem velmi vděčný a dál rád hrdě ponesu pochodeň zlepšení jejich jazykových dovedností.

 

 

 

Madeline RogersMadeline Rogers
Lektorka AJ

Ahoj, ahoj! Jmenuji se Madeline. Pocházím s malého horského městečka v Jižní Kalifornii. Do Prahy jsem se přestěhovala, abych nasála nový životní styl, kulturu a jazyk. Když mám chvíli volna, ráda zpívám, tancuju, chodím po horách, cestuju, mazlím se se zvířaty, jezdím na koni a jím lahodné pokrmy. Práci ve Speak & Do jsem si zvolila, protože jsem přesvědčená, že jejich metodologie je jedinečná. Když jsem byla malá, také jsem chodila do Montessori školy a rozvinulo to mou osobnost v mnoha různých směrech. Učení dle Marie Montessori je podle mě úžasné pro všechny děti, kterým jiné styly výuky ne úplně vyhovují. Je skvělé poznávat život v České republice a pracovat pro skvělý tým Speak & Do.